Jak przygotować paletę do transportu?

Jak przygotować paletę do transportu?

Transport palet wymaga zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zasada ta dotyczy zarówno sposobu rozłożenia ładunku, jak i najważniejszych parametrów palety. Jak zatem przygotować ją do transportu? Co trzeba zrobić, aby zminimalizować ryzyko jego uszkodzenia?

Jakie zagrożenia czyhają na przewożony ładunek?

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytania zawarte we wstępie, trzeba najpierw uzmysłowić sobie, jakie zagrożenia mogą wystąpić w trakcie przewozu ładunku na palecie. Najczęściej należą do nich:

  • przesunięcie towaru na skutek złego zabezpieczenia palety,

  • uszkodzenie opakowania (np. podczas przewożenia materiałów ciekłych),

  • zniszczenie palety na skutek wilgoci lub nadmiernego ciężaru itd.

Co zrobić, aby zabezpieczyć ładunek na palecie?

Na początek należy zadbać o... odpowiednią paletę. Jej standardowy rozmiar to 1200 × 800 mm. Paleta nie powinna być uszkodzona, zalana, ani też pęknięta. Nie zaleca się również używania konstrukcji wzmacnianych w amatorski sposób, gdyż w trakcie długotrwałego przewozu mogą one ulec zniszczeniu.

Druga kwestia to sposób umieszczenia ładunku na palecie. Co do zasady warto używać opakowań, których wymiary to podwielokrotność wspomnianego wymiaru palety (np. 400 × 200 mm lub 400 × 300 mm). Dzięki temu - po odpowiednim ułożeniu - zajmą one maksymalną przestrzeń na palecie.

Paczki na palecie można układać na dwa sposoby: w stosie lub na zakładkę. Pierwsza metoda jest szybsza, gdyż ładunek układa się jeden na drugim. Niestety istnieje ryzyko, że tak ułożone opakowania zaczną się przemieszczać. Metoda "na zakładkę" jest znacznie pewniejsza, gdyż zapewnia stabilniejsze rozmieszczenie i zabezpieczenie ładunku.

Po ułożeniu wszystkich paczek należy je zabezpieczyć folią. Dobrym rozwiązaniem jest cienka, rozciągliwa folia, która ustabilizuje i zabezpieczy ładunek tak, aby ten nie przesuwał się w trakcie transportu.

Ważenie palet - końcowy etap załadunku

Na koniec palety są ważone. Wykorzystuje się do tego celu specjalne wagi paletowe o dużej dokładności. Na podstawie przeprowadzonego pomiaru masy można:

  1. Ustalić masę paczki na podstawie której nadawca będzie się rozliczał z firmą transportową.

  2. Ustalić masę ładunku w celu jego równomiernego ułożenia w pojeździe i uniknięcia przypadkowego przesunięcia środka ciężkości w trakcie jazdy.

Waga paletowa https://www.axis.pl/pl/ to urządzenie dostosowane do pomiarów ładunków paletowych. Dzięki niej można przeprowadzić pomiar masy w sposób szybki i precyzyjny, co ma istotne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa załadowanego towaru.

Komentarze (0)

Zostaw Komentarz