Cieniowanie lakieru - na czym polega i kiedy je stosować?

Cieniowanie lakieru - na czym polega i kiedy je stosować?

Lakierowanie karoserii samochodu to wyzwanie związane z koniecznością doboru odpowiednich kolorów i odcieni. Z pomocą przychodzi wówczas technika cieniowania, która pozwala nadać całości spójny kształt, by naprawiane elementy nie wyróżniały się wizualnie z całości. Na czym polega i kiedy ją stosować? Odpowiadamy w artykule.

Cieniowanie - na czym polega?

Cieniowanie lakieru to metoda, która stosowana jest przede wszystkim w sytuacji, gdy niezbędne jest ujednolicenie odcieni koloru naprawianych elementów z resztą karoserii. Idealny dobór farb i lakierów nie zawsze jest możliwy, dlatego cieniowanie pozwala ukryć ewentualne mankamenty. Do tego procesu można również zaliczyć prace przy użyciu lakieru bezbarwnego.

Kiedy stosuje się cieniowanie?

Jeśli lakierowana jest cała strona samochodu, wtedy cieniowanie lakieru nie będzie absolutnie niezbędne, ponieważ ewentualne różnice nie będą się rzucały zbyt mocno w oczy. Jednak gdy chodzi o części znajdujące się obok siebie, rozbieżność odcieni może być zbyt widoczna, ponieważ materiały lakiernicze ciężko jest dobrać na tyle idealnie, by całkowicie dopasować do siebie barwy. Cieniowanie można zastosować również wtedy, gdy dwa elementy wykazują wyraźną różnicę kolorów i chcemy zastosować kolorystyczne przejścia, które nie będą powodowały dysonansu estetycznego.

Jak przeprowadzić cieniowanie?

Cieniowanie wymaga wyposażenia się w odpowiednie materiały lakiernicze. Wśród nich można wskazać:

  • blender lub żywicę do cieniowania

  • pastę matującą

  • włókninę

  • zmywacz silikonowy

Oczywiście nie może zabraknąć również tak podstawowych akcesoriów, jak pistolet do lakierowania oraz sam lakier.

Pierwszym etapem jest oczyszczenie danego miejsca oraz matowanie przy pomocy pasty matującej i włókniny. W następnej kolejności stosuje się żywicę i wreszcie lakier. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by używany sprzęt był dobrej jakości - nie warto przesadnie oszczędzać na materiałach lub pistolecie. Należy również kontrolować ciśnienie natrysku, aby nie było ono zbyt wysokie, ponieważ może to zniszczyć efekty wykonywanej pracy. Lakierowane miejsce trzeba wcześniej odpowiednio oczyścić i odkurzyć.

Cieniowanie lakieru to proces wymagający precyzji i skupienia, jednak efekt zdecydowanie jest tego wart. Należy zatroszczyć się o akcesoria i sprzęt na najwyższym poziomie, jeśli planujemy robić to samodzielnie, a w przeciwnym razie dobrze jest znaleźć zaufanego i znającego się na wykonywanej pracy specjalistę, aby uniknąć rozczarowania, gdy przyjdzie do oglądania końcowego rezultatu prac.

Komentarze (0)

Zostaw Komentarz