Czym są podajniki rolkowe?

Czym są podajniki rolkowe?

Budowa podajnika rolkowego jest dość prosta, choć w głównej mierze zależy od jego zastosowania. Większość dostępnych na rynku modeli podajników rolkowych składa się z wytrzymałej podstawy i osadzonych na specjalnej płaszczyźnie, łożyskowanych kółek. Tylko niektóre z podajników posiadają np. własny system napędowy.

Zastosowanie podajnika - podstawowe informacje

Zwykle podajniki rolkowe są wykorzystywane do transportu dużych, niewymiarowych i ciężkich elementów. Można je wykorzystywać np. w warsztatach, ale też jako elementy bardziej zaawansowanych linii produkcyjnych. Za pomocą zwykłych podajników można dość łatwo przepychać (i to siłą ludzką) nawet dość ciężkie i długie elementy. Wykorzystanie do ich budowy specjalnych, łożyskowanych kółek sprawia, że przepchnięcie przedmiotów w określone miejsce jest dużo łatwiejsze. Na rynku można też znaleźć znacznie bardziej rozbudowane podajniki rolkowe, które wyposażone są w odrębny system napędowy. Za ich pomocą można transportować jeszcze cięższe przedmioty, aczkolwiek są to modele dość masywne, kosztowne i wymagającej specjalistycznej infrastruktury.

Cechy dobrego podajnika

Standardowe podajniki rolkowe to konstrukcje o nośności do kilkuset kilogramów, które oparte są na kilku wytrzymałych podstawach. Dzięki temu ciężar transportowanego detalu jest równomiernie rozłożony na całej długości podajnika. Elementy składowe konstrukcji powinny być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która jest odporna na działanie wilgoci. Na marginesie warto zauważyć, że podajniki wykorzystuje się w miejscach, w których o wilgoć jest dość łatwo, to jest w magazynach, warsztatach i na niektórych liniach produkcyjnych. Rolki wykorzystywane do transportu elementów powinny być wykonane albo ze stali, albo z gumy. Te drugie co prawda nie są tak odporne na oddziaływania mechaniczne, ale za to nie uszkadzają struktury znajdującego się na ich powierzchni detalu.

Niezawodność i bezpieczeństwo

Konstrukcja podajników rolkowych jest dość prosta, co wiąże się ze znacznym spadkiem prawdopodobieństwa ich uszkodzenia. Mimo to istnieje możliwość uszkodzenia, a nawet zniszczenia pojedynczej rolki w trakcie transportu detalu. Funkcjonalne podajniki rolkowe powinny zapewniać możliwość szybkiej wymiany którejkolwiek z nich i to bez konieczności rozkręcania całego zestawu. W przypadku podajników z własnym napędem powinna istnieć możliwość w miarę łatwej konserwacji elementów napędowych podajnika.

Podsumowując, podajnik rolkowy to prosty, a zarazem pomysłowy sposób na szybki transport ciężkich i wielkogabarytowych przedmiotów. Można go znaleźć w ofercie: https://izipak24.pl/produkty/podajniki,2,6860

Komentarze (0)

Zostaw Komentarz