Jak efektywnie zarządzać restauracją?

Jak efektywnie zarządzać restauracją?

Prowadzenie restauracji często wiąże się z wieloma konfliktami i problemami, których nie potrafimy do końca zdefiniować. Klienci odchodzą, wpływy maleją, a my nie zawsze zdajemy sobie sprawę, gdzie popełniliśmy błąd. Jak zatem efektywnie zarządzać restauracją, aby przyciągać gości? Jak rozmawiać z personelem? Radzimy i proponujemy rozwiązania.

Aby efektywnie prowadzić restaurację, po pierwsze miej sprecyzowaną wizję biznesu

Właściwie wizja i plan realizacji powinny towarzyszyć ci od momentu, kiedy stworzyłeś biznesplan jeszcze zanim powstała twoja restauracja. Warto jednak przypominać sobie na każdym kroku o tym, jak ważna jest idea - coś, do czego chcesz dążyć i w czym się realizować. Zastanów się, czy kroki, które podjąłeś do tej pory służą realizacji twojego pomysłu na biznes. Czy wystrój twojej restauracji jest spójny z kartą menu? Czy na pewno panuje w niej przytulny klimat, na którym ci zależy? Może chciałeś uzyskać bardziej industrialny efekt projektując swoją wymarzoną restaurację? Warto na każdym kroku analizować elementy, które nie współgrają z zamierzoną wizją i je w tym kierunku modyfikować. Dbamy w ten sposób o duszę naszego lokalu, która wyróżnia go na tle konkurencji.

Pierwsza zasada biznesu: klient ma zawsze rację

Może ciężko ci przyznać, że to ty zrobiłeś błąd i uważasz, że twoja restauracja jest w każdym calu idealna. Pamiętaj jednak, że to klient ma zawsze rację i jeżeli głośno mówi o tym, że coś mu się nie podoba, powinieneś jak najlepiej o niego zadbać. Okej, może nie wróci już nigdy do twojego lokalu - ale wchodząc z nim w dialog po pierwsze sam dowiadujesz się, co możesz poprawić, a po drugie unikasz niepotrzebnej negatywnej recenzji w Internecie. Jeśli już jednak taka się pojawiła - koniecznie skomentuj, wyrażając ubolewanie i obiecując poprawę. W ten sposób pokazujesz, że ciągle pracujesz nad idealnym wizerunkiem swojej restauracji. Dostosuj też swoją ofertę do oczekiwań współczesnych klientów, które potrafią być bardzo wygórowane. Jeśli chcą dostać pizzę bez jednego ze składników, co ci szkodzi przeszkolić personel tak, by elastycznie dostosowywał się do takich próśb?

Bądź pewien, że twój personel wie, czego od niego oczekujesz

Nie ma dobrej restauracji bez dobrego personelu. Kelnerzy, kucharze, menadżerowie - wszyscy oni powinni mieć pełną świadomość marki, dla której pracują, a którą ty kreujesz. Rozmawiaj z nimi otwarcie o swojej wizji oraz o ich oczekiwaniach wobec ciebie, także finansowych. Bądź z nimi szczery i uświadom im, że prowadzenie restauracji to także biznes, który ma przynieść określone dochody. Od nich zaś uzależnione są przychody personelu. Nie przedstawiaj się jako bezwzględny szef, który zawsze ma rację - słuchaj pracowników, bo to oni na co dzień pracują w restauracji i dostrzegają problemy, których ty nie zauważasz. Może są też w stanie zaproponować jakieś rozwiązania? Koniecznie zadbaj też o to, by menadżerowie nie nadużywali swojej władzy względem niżej postawionych pracowników - nic tak nie psuje atmosfery w pracy, jak hierarchiczna struktura, w której jedni czują się lepsi od innych.

Zainwestuj w marketing

W dzisiejszych czasach firma bez realizowanych zadań marketingowych praktycznie nie istnieje. Zadbaj o to, by pozytywnie zaistnieć w pismach branżowych, wyszukiwarkach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Przygotuj interesującą ofertę rabatową, komunikuj się na bieżąco z klientami. Pilnuj kalendarza: może warto wprowadzić specjalną ofertę z okazji walentynek, dnia matki czy święta państwowego? Modyfikuj także na bieżąco kartę menu, podążając za trendami i gustami smakowymi gości. Wizja, elastyczność, uważność i dobra komunikacja zarówno z klientem, jak i swoim personelem, to droga do sukcesu w gastronomii.

Komentarze (0)

Zostaw Komentarz