Dlaczego firma powinna zadbać o relacje pracowników?

Dlaczego firma powinna zadbać o relacje pracowników?

Każda firma chce uzyskiwać jak najwyższe wyniki, jak najwięcej zarabiać i mieć naprawdę lojalnych pracowników. Jednak nie jest to możliwe w miejscach, gdzie pojawia się mobbing, przemoc czy szantaż. Takie przedsiębiorstwa nie ostaną się zbyt długo. Dlatego warto zatem dbać o relacje z pracownikami? I w jak dużym stopniu imprezy pracownicze mogą przyczynić się do poprawy działania firmy?

Dbanie o pracownika

Okazuje się, że relacje w miejscu pracy są ważnym elementem zarządzania ludźmi, a także kultury organizacyjnej firmy. Dzięki temu zwiększa się zaangażowanie pracowników, a także ich lojalność, produktywność czy poziom satysfakcji. W pewnym stopniu imprezy integracyjne mogą pomóc w budowie dobrych relacji między pracownikami, a także między pracownikami i pracodawcami. Warto jednak przy tym zadbać o kilka kwestii.

Dlaczego relacje są tak ważne?

Zacznijmy od tego, że same spotkania integracyjne odbywające się raz na parę miesięcy nie sprawią nagle, że pracownicy będą się świetnie dogadywać. Trzeba o to dbać na co dzień. Człowiek jest bowiem istotą społeczną. A, jako że 1/3 dnia spędza przeważnie w miejscu pracy, warto zadbać o to, by czuł się tutaj jak najlepiej.

Pracownik, który wie, że może się dzielić swoimi pomysłami, wyrażać własne opinie i czuje się komfortowo, o wiele lepiej pracuje i uzyskuje wyższe efekty. Właśnie tutaj przyda się też impreza integracyjna w Pszczynie. Dzięki niej ludzie mogą na chwilę odpocząć i przykładowo uczyć się pracy zespołowej podczas różnych zadań.

Co wpływa na dobre relacje?

By kształtować dobre relacje, trzeba zadbać o kilka kwestii:

  • Zaufanie – pracownicy wiedzą, że mogą na sobie polegać i każdy jest odpowiedzialny w działaniu.

  • Szacunek – najważniejsze jest interesowanie się perspektywą innych członków zespołu.

  • Otwarta komunikacja – słuchanie innych, ale też jasne komunikowanie własnego zdania.

  • Włączenie do grupy – przede wszystkim wspólne działanie.

Na co dzień niektórzy pracownicy mogą mieć problem w odnajdywaniu się w większej grupie. Szczególnie gdy są nowi i nie znają nikogo. Dlatego imprezy integracyjne pozwalają przełamywać bariery między starymi a nowymi pracownikami, budują między nimi więzy i pokazują, że można na sobie polegać.

Warto dbać zatem o relacje na różnym poziomie. Same imprezy pracownicze pozwolą na to w pewnym stopniu. Jednak poza tym jest konieczna codzienna praca nad wspomnianymi wcześniej cechami. Dzięki temu bowiem tworzymy silny zespół gotowy na wszystkie wyzwania, jakie czekają właśnie w firmie.

Komentarze (0)

Zostaw Komentarz