Domowy hotel na wsi. Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Domowy hotel na wsi. Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Jeżeli prowadzimy gospodarstwo rolne i mamy w domu wolne, nieużywane pokoje, powinniśmy rozważyć założenie agroturystyki. To świetne dodatkowe źródło dochodów, które bardzo łatwo zarejestrować. Podpowiadamy, jak otworzyć działalność agroturystyczną.

Agroturystyka: jak zacząć?

Agroturystyka to biznes, który łatwo założyć i generuje on niemal automatyczny zysk przy niewielkich kosztach. Ludzie bowiem zawsze poszukują miejsc do spania w spokojnej okolicy, a początkowy koszt to jedynie wstawienie mebli do spania i zadbanie o schludny wygląd w pokojach, których i tak nie używamy na co dzień. Dopiero później, w miarę jak biznes się rozwija, a klientów przybywa, można rozważyć inwestycję w wyższy standard, dobudowanie pomieszczeń na wynajem, marketing czy organizację dodatkowych atrakcji dla gości.

Na początku jednak wystarczą chęci i poświęcony czas. Oczywiście dla gości najbardziej atrakcyjne są gospodarstwa, które znajdują się w pobliżu jezior, lasów czy gór, ale także jakichś zabytków historycznych, ciekawych miast itp. Jeśli akurat mieszkamy w takiej okolicy i mamy możliwość przyjmowania gości pod nasz dach, powinniśmy rozważyć założenie gospodarstwa agroturystycznego, zwłaszcza jeżeli prowadzimy już gospodarstwo rolne.

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Założenie gospodarstwa agroturystycznego jest bardzo proste zwłaszcza dla rolników. Osoby, które uprawiają ziemię (powyżej 1 ha) lub hodują zwierzęta, nie muszą rejestrować działalności gospodarczej, a jedynie zgłosić się do urzędu gminy. Co więcej, jeśli rolnik wynajmuje pięć lub mniej pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym na terenie gospodarstwa, nie musi płacić podatku dochodowego z tytułu uzyskanych przychodów. To świetna wiadomość - otworzenie gospodarstwa agroturystycznego może więc wiązać się z minimalnymi formalnościami i zerowymi opłatami administracyjnymi. Możemy wręcz otrzymać dotację z funduszy europejskich.

Dla osób, które nie są rolnikami, oraz dla rolników, którzy posiadają sześć i więcej pokoi gościnnych (lub zarabiają na biznesie agroturystycznym powyżej 10 tysięcy euro rocznie) konieczne będzie założenie działalności na normalnych zasadach. Ponadto rolnik traci ubezpieczenie w KRUS-ie.

Agroturystyka: czym skusić klientów?

Samo założenie i utrzymywanie pokoi gościnnych nie wystarczy. Musimy zachęcić gości do odwiedzenia właśnie naszego gospodarstwa agroturystycznego: stworzyć piękny ogród, powiesić huśtawkę czy hamak, zaoferować dodatkowe atrakcje. Możliwości jest mnóstwo: możemy na przykład angażować gości w prace w gospodarstwie na polu czy przy karmieniu zwierząt, zaoferować wyroby kuchni regionalnej, wynająć rowery lub kajaki, jeśli jesteśmy zlokalizowani blisko wody. Warto także zainwestować w marketing, stworzyć własną stronę internetową oraz zaistnieć na portalach takich jak booking.com, co kosztuje kilkaset złotych rocznie, ale może znacznie zwiększyć ilość klientów. Podsumowując: agroturystyka jest świetnym pomysłem zarówno na dodatkowe źródło dochodów, jak i pełnoprawny sposób na utrzymanie przez cały rok; musimy jedynie pamiętać, że jest to biznes sezonowy, działający głównie w lecie (w górach także w zimie). Zyski będziemy kumulować tylko przez część roku, a przez resztę nasze pokoje będą świecić pustkami.

Komentarze (0)

Zostaw Komentarz