Jaką tokarkę wybrać?

Jaką tokarkę wybrać?

Obróbka skrawaniem to jeden z podstawowych procesów produkcyjnych, jakim poddawane są różnego rodzaju elementy maszyn i urządzeń. Pozwala ona na nadanie im odpowiedniego kształtu oraz osiągnięcie wymaganych wymiarów, chropowatości i innych parametrów. Jedną z podstawowych maszyn wykorzystywanych do obróbki skrawaniem jest tokarka. 

Tokarka – czym jest?

Tokarka to specjalistyczne urządzenie wykorzystywane do obróbki różnego rodzaju materiałów poprzez toczenie powierzchni zewnętrznych oraz wytaczanie powierzchni wewnętrznych. Obróbce na tokarce poddawane są przedmioty, takie jak kule, stożki, wałki, gwinty zewnętrzne czy gwinty wewnętrzne. Praca tokarki polega na wykonywaniu ruchu głównego obrotowego przedmiotu obrabianego oraz ruchu prostoliniowego wykorzystywanego do toczenia narzędzia. 

Rodzaje tokarek – jakie występują?  

Tokarki w zależności od rodzaju obrabianego przedmiotu oraz rodzaju prowadzonych prac można podzielić na różne rodzaje. Do podstawowych typów tokarek zalicza się tokarki kłowe, uchwytowe, tarczowe, rewolwerowe czy specjalne. Stanowią one tokarki konwencjonalne, które wymagają od pracownika ręcznego ustawiania wszystkich parametrów obróbkowych i sterowania pracą całej maszyn na każdym etapie wykonywanego procesu. Wymaga to od osoby obsługującej wykorzystania specjalnych dźwigni, pokręteł oraz przycisków na panelu sterowania. 

Tokarki CNC - automatyzacja pracy urządzeń

Innowacyjnym rozwiązaniem, które wykorzystywane jest w wielu procesach produkcyjnych są tokarki sterowane numerycznie. Stanowią one nowoczesne urządzenia, których obsługa jest praktycznie w pełni zautomatyzowana dzięki programowaniu urządzeń oraz komputerowemu sterowaniu prac. Tokarki CNC pozwalają na uzyskiwanie wysokich parametrów pracy, co umożliwia otrzymywanie wyrobów zgodnych z dokumentacją i charakteryzujących się wysoką jakością wykonania. Do zalet takiego rozwiązania zalicza się także tempo wykonywanych prac. Sterowane komputerowo maszyny znacznie skracają czas produkcji, co pozwala także na zmniejszenie jej kosztów. Nieocenioną zaletą tokarek CNC jest także ich szerokie zastosowanie. Bardzo duża moc pozwala na wykonywanie precyzyjnej obróbki praktycznie każdego materiału konstrukcyjnego, dlatego tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu branżach i dziedzinach przemysłu. 

Jaką tokarkę wybrać?

Tokarki CNC to innowacyjne rozwiązanie, które będzie odpowiednim wyborem w wielu przypadkach. Tego typu urządzenia sprawdzą się w sytuacjach, gdy od wykonywanych elementów wymaga się wysokiej dokładności wymiarowej oraz precyzji wykonania. Tokarki sterowane numerycznie umożliwiają produkowanie elementów posiadających identyczne parametry, dlatego będą idealnym rozwiązaniem w przypadku produkcji seryjnej czy wielkoseryjnej. Umożliwią one otrzymywanie precyzyjnych wyrobów w krótszym czasie i przy mniejszym nakładzie finansowym. Jednak tokarki konwencjonalne także są nadal wykorzystywane w wielu branżach – szczególnie w mniejszych warsztatach produkujących elementy na małą skale – w produkcji jednostkowej czy małoseryjnej. W takim wypadku tokarki konwencjonalne są wystarczającym rozwiązaniem, które pozwoli na uzyskiwanie oczekiwanych wyników. 

Komentarze (0)

Zostaw Komentarz