Jak inwestować w nieruchomości? 3 strategie

Jak inwestować w nieruchomości? 3 strategie

Chcesz inwestować w nieruchomości, ale nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Radzimy i przedstawiamy trzy strategie działania.

Inwestowanie w nieruchomości to działka dla tych, którzy mają już odłożone jakieś pieniądze (choć niekoniecznie, jak udowadniamy poniżej). Przy obecnej koniunkturze w Polsce jest to jedna z najbardziej dochodowych i bezpiecznych inwestycji, gwarantująca wysoką stopę wzrostu. Mowa tutaj zarówno o zakupie nieruchomości pod wynajem, jak i na sprzedaż.

1. Kup i trzymaj

Rozwiązanie dla osób, które mają odłożone fundusze i chcą zamrozić je w inwestycji na dłuższy czas. W tej strategii po prostu kupujemy nieruchomość i czekamy, aż ceny wzrosną o tyle, by opłacało się nam ją sprzedać. Oczywiście najlepiej taką nieruchomość wynajmować, co wiąże się z dodatkowymi kosztami remontu i utrzymania mieszkania, ale zapewnia nam dodatkowy zarobek. Stopa zwrotu przy wynajmie może być nawet niewielka, ale najważniejsze, że przy obecnej koniunkturze na rynku będziemy w stanie za kilka lat sprzedać nieruchomość za dużo wyższą cenę, niż ta, za którą ją kupiliśmy.

2. Kup i sprzedaj

Ta strategia zakłada kupowanie mieszkań po okazyjnej cenie, dokonywanie w nich generalnego remontu i natychmiastowe ich sprzedawanie. Gwarantuje nam to dość szybki zysk. Wadą tej strategii jest to, że musimy być naprawdę zaangażowani w inwestycję, a sama sprzedaż może niestety czasami się wydłużać, co zamraża nasze pieniądze i naraża nas na dodatkowe koszta w postaci czynszu, rachunków itp. Jeśli jednak jesteśmy dobrze zorganizowani i umiemy atrakcyjnie zareklamować swoją nieruchomość, będziemy w stanie kupić i sprzedać w ten sposób nawet kilka mieszkań rocznie, co przełoży się na bardzo duży zysk. Nie mówiąc już o sytuacji, w której stać nas na realizowanie tej strategii z więcej niż jedną nieruchomością naraz - wówczas naprawdę możemy liczyć na intratny i właściwie samowystarczalny biznes.

3. Crowdfunding nieruchomości

Istnieją także rozwiązania dla osób, które nie mają dużych pieniędzy na wkład własny i nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania, ale mimo to chcą inwestować w nieruchomości. Jedną z nich jest crowdfunding nieruchomości. Nie chodzi tutaj o crowdfunding w rozumieniu zbiórki pieniędzy na jakiś cel, ale o inwestowanie społecznościowe, które polega na przekazywaniu pieniędzy developerowi i uzyskiwaniu procentu jego dochodów z wybudowanych mieszkań. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron - developer zbiera pieniądze od społeczności na swój projekt, a inwestor wkładając niewielką kwotę niewiele też ryzykuje. Obsługą crowdfundingu nieruchomości zajmuje się już kilka portali internetowych w Polsce, a z ich pośrednictwem zainwestowanie kwoty pieniędzy może trwać zaledwie kilkanaście minut. 

Komentarze (0)

Zostaw Komentarz