Lotne związki organiczne w miejscu pracy

Lotne związki organiczne w miejscu pracy

Zanieczyszczenia powietrza to nie tylko spaliny i pyły. Istotną część smogu stanowią lotne związki organiczne, które działają szkodliwie na organizm człowieka. Lotne związki organiczne, jak nazwa wskazuje, są pochodzenia organicznego. Są to substancje, które mają właściwość szybkiego przechodzenia ze stanu stałego na lotny.

Czym są lotne związki organiczne?

Lotne związki organiczne towarzyszą nam na każdym kroku: są w aerozolach, w lakierach do paznokci, w farbach do włosów, w klejach montażowych i w lakierach do parkietów drewnianych. Spora zawartość lotnych związków organicznych znajduje się również detergentach i w pestycydach. Lista źródeł LZO w codziennym życiu jest naprawdę długa, a naukowcy co chwilę ogłaszają, że skala intensywności oddziaływania tych substancji na człowieka jest znacznie większa niż sądzono kiedykolwiek wcześniej.

Jak działają lotne związki organiczne na organizm człowieka?

Nie wszystkie LZO mają właściwości kancerogenne, jednak nie ma ani jednego takiego środka, który pozostałby neutralny dla zdrowia człowieka. Przykładowy efekt to podrażnienie skóry, gardła, śluzówki nosa lub oczu. Zdarza się, że to właśnie lotne związki organiczne są źródłem uporczywych alergii, których źródło jest trudne do zidentyfikowania. Wiele osób w zetknięciu z nadmierną ilością lotnych związków organicznych odczuwa takie dolegliwości jak ból głowy, zmęczenie, czy nudności. Długotrwała ekspozycja na działanie lotnych związków organicznych może doprowadzać do trwałego uszkodzenia nerek, wątroby, czy nawet centralnego układu nerwowego.

Jak wałczyć z lotnymi związkami organicznymi?

Wielkie fabryki i zakłady przemysłowe walczą z lotnymi związkami organicznymi przez korzystanie z wysokowydajnych filtrów powietrza i wody. Filtry z węglem aktywnym radzą sobie doskonale z wyłapywaniem szkodliwych substancji i neutralizowaniem ich. Warunkiem sprawnego filtrowania powietrza jest jednak regularne wymienianie wkładów do filtrów LZO.

Filtrowanie powietrza jest bardzo ważne w miejscach, gdzie przebywają ludzie. O ile lotne związki organiczne zawarte w powietrzu są szkodliwe, o tyle już wysokie stężenie tych substancji w pomieszczeniach zamkniętych jest zabójcze.

Komentarze (0)

Zostaw Komentarz